2024 decemberében a Kertész László Városi Könyvtár is csatlakozott az országos Könyvtári Kihíváshoz, melynek célja, hogy a könyvtárak innovatív módszerekkel népszerűsítsék az olvasást, növeljék látogatószámukat és a kölcsönzések számát. A program kiemelten fókuszált a könyvtárak közösségi szerepére, és az intézmények saját múltbéli teljesítményéhez viszonyítva mérte a fejlődésüket.
A program behívás a könyvtárba és meghívás az olvasásra. Ennek tükrében intézményünk a Könyvtári Kihívás alapkategóriájában pályázott, mint Települési nyilvános könyvtár – 10 000 fő lélekszámot meghaladó település.
A kihívás időszaka 2024 decemberétől 2025 májusáig tartott. A 2023. december havi, valamint a 2024. január, február, március, április, és május havi adatokat kellett összehasonlítani a kihívás időszaka alatt mért adatokkal, a következő szempontok szerint: olvasóközönség növekedése, a kölcsönzések növekedése, a rendezvények, programok látogatószámának növekedése, valamint a 0–14 éves gyermek olvasók számának növekedése. Intézményünk rendkívül szép eredménnyel zárta a Könyvtári Kihívás időszakát a megadott szempontok tekintetében.
Olvasóközönség növekedése:
A beiratkozott/regisztrált használók száma a felmérés ideje alatt folyamatos növekedést mutatott, összességében az összehasonlított hónapok tekintetében 43,79% nőtt az olvasói létszám. Ezt az emelkedést több tényező is befolyásolta ebben az időszakban:
Kölcsönzésnövekedés:
Kölcsönzések tekintetében összességében 17,02 % nőtt a kölcsönzött dokumentumok száma. Könyvkiállításokkal és könyvajánlók készítésével igyekeztünk a kölcsönzési kedvet erősíteni. (Új könyveink, Állatbarát könyvtár program, Nincs időm olvasni kihívás, A Hajdúböszörményi Kábítószerügyi Egyeztető Fórummal közös könyvajánló egészségtudatos szemléletformálás tekintetében.)
Látogatószám-növekedés a könyvtári programok tekintetében:
A pályázati időszak alatt a könyvtári rendezvények száma 133 volt. Ez 30,39 % -os növekedést mutat az előző időszak rendezvényeinek számához (102) viszonyítva.
A felnőtt könyvtárban a következő különleges programokkal készültünk a város lakosainak:
Gyermekolvasószám-növekedés:
A gyermekolvasó létszám alakulása meghaladta az 50 százalékot. Rengeteg programmal és egy új kezdeményezéssel is készültünk a kihívás időszakában a gyermek olvasóknak.
Minden munkatársam nevében elmondhatom, hogy a társadalmi és környezeti kihívásokhoz való folyamatos alkalmazkodás szellemében végeztük és végezzük munkánkat. A könyvtár kultúra- és információközvetítő, közösségépítő, jelképes évi összegért igénybe vehető szolgáltatásai mellett innovációként Zöld Könyvtári Stratégiánk szemléletformáló tevékenységei, rendezvényei szolgálják a város lakosságát.
Számokkal is lehet mérni a hatékonyságot, viszont nem feltétlenül csak a számok tükrözik a munkánk eredményét, hanem a személyes emberi kapcsolatok és személyes sorsok alakulása is fontos szempont. A személyesség a bizalom új formája világunkban. Egy kedves szó, egy kedves mosoly, egy figyelmes könyvajánlás biológiai szinten csökkenti a stresszt. A könyvtár visszaadja a FIGYELEM fontosságát. Kevesebb stressz, több személyesség! Ezt kapja a felhasználó intézményünkben.
Ugyanakkor mi könyvtárosok a digitális médiafogyasztás korában nagyon sokat segíthetünk, hiszen a kritikus gondolkodásra, forráskritikára taníthatjuk a lakosságot és a fiatalokat. Ma már az is élmény lehet, ha valaki NEM-et tud mondani az online tér csábításának. A könyvtár ebben a zaklatott világban a nyugalom megtestesítője, a nyugodt jelenlét miatt érkeznek a felhasználók. Megnyugvást, biztonságot és bizalmat kapnak a könyvtárban, a hihetetlen mennyiségű ingerrel szemben, ami éri a világból őket.
Azt gondolom mai világunkban a figyelem, a személyesség, a közösségépítés, a kritikus gondolkodásra és fenntarthatóságra ösztönzés az intézményünk sikerességének titka, amely az elhivatott kulturális szakember munkatársak nélkül nem működne.
Bakó Ildikó könyvtárigazgató